آموزش تصویری کار با برنامه Partition Magic 8

نرم افزار PartitionMagic 8.0 تولید شرکت PowerQuest می باشد و یکی از قدرتمند ترین و مطمئن ترین نرم افزارها و بهترین آنها برای پارتیشن بندی هارد دیسک می باشد . با این نرم افزار شما به راحتی می توانید حتی با وجود داشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک و بدون از بین رفتن اطلاعات اقدام به ایجاد تغییرات در پارتیشن بندی هارد دیسک یا هارد دیسکهای کامپیوترخود از قبیل موارد زیر نمایید .
create, یا ساختن پارتیشن
delete, یا پاک کردن یک پارتیشن
merge, یا به هم چسباندن دو پارتیشن و یکی نمودن آنها
Resize, یا اضافه یا کم نمودن ظرفیت پارتیشن
Split, یا دو تیکه نمودن پارتیشن
convert file systems of partitions یا تبدیل سیستم فایل یا Fat یک پارتیشن به یک سیستم فایل یا « فت » دیگر .
بعلاوه با ایجاد پارتیشنهای مختلف می تواند هارد دیسک شما را برای نصب سیستم های عامل مختلف آماده سازد تا شما بتوانید کامپیوتر خود را مولتی اوپراتینگ سیستم کنید .
این نرم افزار با ایجاد یک منوی PQBoot for Windows به شما کمک می کند تا بتوانید از داخل ویندوزتان به یک سیستم عامل دیگر که بر روی یک پارتیشن دیگر نصب شده است Restart کنید ! و . . .

قبل از پرداختن به این نرم افزار و آشنایی با آن لازم است اندکی با ساختار هارد دیسک ها آشنا شوید .
هارد دیسک یا هارددرایو از اصلی ترین و سریعترین راههای ذخیره سازی و دسترسی به اطلاعات و داده ها می باشد . امروزه همه کامپیوترها دارای درایو هارد برای ذخیره سازی اطلاعات و یا نصب سیستم های عامل می باشند .
هارد دیسک از چند بخش عمده ی ؛ صفحه های دیسک ، هد و بازوی نگهدارنده ی آن ، شاسی یا پایه و قاب اصلی ، چرخاننده هد ، کنترلر هارد و موتور چرخاننده هارد دیسک .
به طور کلی نوشتن و یا خواندن اطلاعات با کمک و همکاری این مجموعه امکان پذیر می باشد ، ولی محل اصلی ذخیره سازی اطلاعات همان صفحات دایره ای شکل می باشند که برروی هم و با اندکی فاصله چیده شده اند . این صفحه ها توسط موتور چرخاننده هارد دیسک با سرعت زیاد ( ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ دور در دقیقه RPM ) می چرخند و امکان دستیابی به اطلاعات در نقاط مختلف صفحه را به کمک کنترلر هدها به نوکهای خواننده یا نویسنده اطلاعات می دهند .
هر یک از صفحات هارد شامل مؤلفه های زیر می باشد : تراک ها که عبارت است از یک دایره نازک کامل بر روی هر صفحه ، سکتورها که به بخش کوچکی از تراک می گویند و سیلندرها که به مجموعه تراکهای هم قطر برروی هر صفحه می گویند .
با توجه به اینکه برای خواندن اطلاعات از روی دیسک که در حقیقت بر روی سکتورها نوشته شده است و هر سکتور در داخل تراکها قرار دارد و هارد دیسک باید یک یا چند دور کامل بزند و از طرفی در صورتی که اطلاعات بر روی هارد به صورت پراکنده وجود داشته باشد ( که در اغلب موارد به دلیل دفراگ نشدن هارد چنین است ) نیاز است که هد چندین و چند بار جابجا شده و هارد دیسک نیز به دور خود بچرخد . محدود نمودن این محوطه یا به بخشهای کوچک تقسیم نمودن آن نه تنها دسترسی به اطلاعات را سریعتر می نماید بلکه از استهلاک سریع هارد دیسک نیز جلوگیری می کند ، بعلاوه موجبات طبقه بندی اطلاعات و نصب چندین سیستم عامل بر روی یک هارد دیسک را فراهم می کند و … .
برای راحتی تصور پارتیشن بندی هارد دیسک می توانید یک کیک تولد دایره ای شکل را مجسم کنید که آن رابا چاقو تکه تکه می کنید تا به هرکسی یک تکه از آن را بدهید . این عمل بر روی هارد دیسک توسط برنامه های پارتیشن بندی از جمله PartitionMagic انجام می شود .

نکته : در ابتدای کار توجه شما را به یک نکته اساسی جلب مبکنم و آن تفاوت بین نرم افزار PartitionMagic و Fdisk میباشد.در این باره باید گفت جدا از پوشته گرافیکی و جذاب پارتیشن مجیک و امکانات اضافه و خلاق آن ، مهمترین تفاوت بین این دو برنامه در این است که Fdisk همواره قبل از نصب سیستم عامل وارد معرکه شده و اقدام به پارتیشن بندی میکند.اما PartitionMagic از آنجایی که یک برنامه تحت ویندوز محسوب میشود طبیعتا پس از نصب ویندوز بر روی سیستم نصب شده و میتواند کلیه نیاز های شما را در رابطه با مدیریت و پارتیشن بندی هارد دیسک به انجام برساند.ضمنا در Fdisk همه چیز بصورت دستی بوده و در واقع این شما هستید که پس از پارتیشن بندی توسط Fdisk می بایست کامپیوتر را بوت کرده و سپس عملیات مربوط به فرمت کردن کلیه پارتیشن های ایجاد شده را تک تک انجام دهید.در حالی که در پارتیشن مجیک ، پس از تعیید نهایی ( Apply ) و آغاز مرحله شروع عملیات ،کلا سیستم وزمام و اختیار آن در اختیار پارتیشن مجیک قرار گرفته و کلیه امور مربوط به راه اندازی مجدد کامپیوتر بطور کل، پروسه عملیات شامل فرمت سیستم و غیره تماما توسط پارتیشن مجیک انجام گرفته  و شما صرفا ناظر انجام مراحل عملیات هستید و نه چیزی بیشتر!
برای نصب PartitionMagic 8.0 به موارد ذیل نیاز دارید :
الف) حداقل ۷۰ مگابایت فضا خالی بر روی هارد دیسک
ب) سی دی رام ( هر سرعتی )
ج) دو عدد فلاپی دیسکت برای ایجاد ریسک دیسک در صورت نیاز ( این دو عدد فلاپی که در پایان نصب نرم افزار ساخته می شود به عنوان دیسکتهای BootAble برای پارتیشن بندی بدون داشتن سیستم عامل بر روی هارد دیسک می باشد )
د) VGA با رزولوشن ۸۰۰ x 600 pixels
هـ) سیستم عامل ویندوز ، با شرایط زیر :
سیستم های عامل Windows 95b – Windows 98 SE Windows Me – Windows NT 4.0 – با حداقل حافظه یا رم۳۲ MB* Pentium/ و پردازنده ۱۵۰ MHz
سیستم عامل Windows XP – Windows 2000 Professional با حداقل رم ۱۲۸MB و پردازنده Pentium/233MHZ ( حداقل رم برای ویندوز ۲۰۰۰ به میزان ۶۴MB )
در صورتی که از سی دی BootAble اورجینال PartitionMagic 8.0 یا از فلاپی BootAble آن استفاده می کنید شما براحتی می توانید تحت هر سیستم عاملی از این نرم افزار استفاده نمایید .
برای ساختن فلاپی دیسکت بوت ، می توانید در هنگام نصب نرم افزار با پاسخ مثبت به درخواست برنامه برای ساختن دیسکت بوت موافقت نمایید یا اینکه بعد از نصب از طریق منوی
Start _ Programs _ PowerQuest PartitionMagic 8.0 _ PartitionMagic 8.0 Tools _ Create Rescue Disks .
این کار را انجام دهید . اما اگر ویندوز ندارید در این صورت در محیط Command Prompt در داخل دایرکتوری EnglishDOSMAKE فرمان MAKEDISK A: را صادر کنید .

در این قسمت تصمیم به آموزش این نرم افزار گرفته ایم امیدوارم که از این آموزش لذت ببرید (دانلود در بخش ادامه مطلب….)


دانلو آموزش (لینک غیر مستقیم)     حجم: ۲٫۱۹ مگابایت

Download آموزش (لینک غیر مستقیم)

دانلود نرم افزار :
دانلود ورژن  ۸٫۰۰ (لینک غیر مستقیم)  حجم : ۲۲٫۶ مگابایت

توضیحات دانلود برگرفته از سایت : www.p30world.com

معرفی نویسنده


وبلاگنویس، طراح وب سایت و علاقه مند به مباحث IT ...

۳۴ نظر برای این مطلب

 1. مطالب کامل و سودمندی را از این سایت دریافت کردم.
  با تشکر از تمامی دست اندرکاران و محققین.
  خسته نباشید.

 2. اطلاعاتتون واقعا بدردم خورد متشکرم

 3. ممنون از راهنماییتون :wink: :wink: :wink:

 4. خیلی عالی بود…ممنونم

 5. با سلام به شما من نرم افزار پارتی شن مجیک را نصب کرده ام و هارد من زمانی که ویندوز سرویس پک دو را نصب کردم پاک شد و فقط یک درایو سی دارم و هر کاری میکنم درایو ساخته نمیشه فقط یک درایو اف ساخته شده با هفت مگا بایت چگونه میتوانم پارتیشنبندی را با این نرم افزار انجام بدهم از محبت شما ممنون میشوم اگر مرا راهنمائی کنید خدانگهدار شما رامین بهمنیار

 6. آموزش مورد نظر رو اگر دانلود کنید ، کار با قسمت های اصلی پارتیشن مجیک رو یاد خواهید گرفت ، فقط قبل از اون باید بفهمید که درایوهای قبلی تون چی شده ، شاید اصلاً بدون هیچ دردسری بتونید درایوهاتون رو برگردونید ، تازه با اطلاعات قبلی

 7. من اهل تعریف بیجهت کردن از کسی نیستم ولی بعد از دیدن سایت تون یاد این شعر معروف افتادم :

  سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز !

  خیلی آقایی

 8. با سلام خدمت شما مسئولان محترم سایت.آموزشهای خوب و مفیدی در این سایت می بینم و از آنها استفاده بردم.و از شما یه تقاضا داشتم این هم اینکه اگه ممکنه آموزش رفع اشکال بعضی از قسمتهای کامپیوتر را بذارین.خدانگهدار

 9. سلام
  مرسی بابت آموزش …

 10. ممنون

 11. سلام
  لطفا آموزش Paragon Partition Manager 9.0 رو بزار
  مخصوصا بخشهای تقسیم کردن یک پارتیشن و ادغام دو پارتیشن
  هیچ جا آموزششو پیدا نکردم!

 12. سلام

  خواستم بدونم magic partition8 بر روی ویندوز ویستا هم نصب میشه؟

 13. والا دقیق نمی دونم…
  ولی فکر کنم که بشه…

 14. آقا عرض ادب و احترام. انگار اینجا مخاطبین رو بیشتر تحویل می گیرن.
  قربون احترامتون.
  آقا یه سوال اساسی و مهم که دو ماهه منو اسیر خودش کرده:
  من دو ویندوز روی سیستم نصب کردم اول xp 0.3 و بعد windows seven 7 و چون به هر دو ویندوز یه عللی و در شرایطی نیاز دارم باید از هر دوشون استفاده کنم.
  با ویندوز seven 7 مشکلی ندارم اما مسئله اینجاست که با شروع ویندوز xp به مشکل می خورم و سیستم با من
  همکاری نمی کنه . مثلا موس تیک و پرش داره.سیستم xp کند و قیر قابل تحمله و صداهای مختلف اعم از صداهای مربوط به ویندوز و یا موزیک های مختلف رو با گرفتگی و مکث و یا تند و آهسته شدن غیر قابل شنیدن می کنه.
  از یه دوستی کمک خواستم گفت مشکل از دو ویندوزه بودن کامپیوترته و ربطی به ویروس نداره.
  راستی بگم سیستمم ویروس نداره و مطمئنه.
  حالا ببینم میشه ویندوز xp ‌رو با استفاده از پارتیشن مجیک درست کرد چون تو توضیحاتتون گفتید که به درد اون هایی هم می خوره که دو سیستم عامل دارن.
  خواهشا نیاز به کمک دارم. ممنون میشم اگه همین جا پاسخ جوابم رو بدید که چه کار کنم؟

 15. والا حامد جان این سوال شما خیلی عوامل مختلفی می تونه داشته باشه…
  ولی تجربه ی من به من می گه که بهترین راه دل کندن از یک ویندوز و اومدن کامل به یک ویندوز دیگه هست
  حالا یا از ویندوز بیا به هفت یا از هفت بیا به ویندوز…
  من هم جواب اون دوستت رو تایید می کنم…
  اون مسئله پارتیشن مجیک هم ربطی به این موضوع نداره حامد جان…

 16. خدا رو شکر بالاخره یکی جواب منو داد. آقای مهدی زاده واقعا ممنونم.

 17. خیلی خیلی ممنونم.
  عالی بود.
  خسته نباشید

 18. سلام

  لینک ها ی دانلود همه **یلتر شده هستند لطفا کاری کنید

 19. از لینک دوم دانلود کنید

 20. s سلام
  درایو غیر سیستم عامل لپ تاپ را با پارتیشن مجیک تغییر سایز دادم متاسفانه سیستم من بوت نمیشود لطفا کمک کنید

 21. رضا جان والا من دقیقا‌ً نی دونم که شما چه کار کردید که این مشکل برای شما پیش آمده، پیشنهاد می کنم که کامپیوتر خودتون رو به یک متخصص نشون بدید..

 22. از سایت آموزشی شما کمال تشکر رادارم. لطفا آموزشهای بیشتری بگذارید.

 23. با سلام خدمت مدیریت محترم سایت من هنگام نصب win xp sp2 در قسمت پارتیشن بندی می خواستم درایو c: را delete کنم و فضای بیشتری را به این درایو اختصاص بدهم ولی موفق نشدم و در درایو دیگری winxp را نصب کردم و در قسمت command promt دستور :format c را زدم ولی در پایان اجازه فورمت را نمی دهد و من می خواهم همان درایو را فرمت کنم و win xpرا دوباره نصب کنم لطفاٌ راهنمایی کنید.

 24. درایو C با وجود اینکه شاید ویندوز درونش نصب نباشه، (اگه اشتباه نکنم) یکسری فایلهای حیاتی از قبیل فایل بوت داخلش هست که در صورتی که پاک بشن، بالا اومدن سیستم عامل با اختلال مواجه میشه
  بنابراین بهترین کار یا درایو c رو فرمت نکنید و یا اینکه ویندوز رو از نو نصب کنید و در هنگام نصب درایو c رو فرمت کنید

 25. باسلام خدمت مدیر محترم سایت
  راهنمایی از تون می خواستم در باره internet explorer8 . من برای پستینانی سایت bimehasia.org/wp-admin از internet explorer8 استفاده کردم و یک دفعه سایز تمام آیکون های explorer کوچک شد و تمام سایت ها و نوشته ها را کوچک نمایش میده لطفاٌ راهنمایی کنید چطوری به حالت default برگردونم

  با تشکر

 26. با سلام خدمت مدیر محترم
  من با اینترنت اکسپلور ۸ مشکل پیدا کردم و تمام متن را کوچک نشون می ده لطفاً راهنمایی کنید.

 27. ctrl+0 رو بزنید
  احتمالاً میزان zoom اکسپلورر تون هم خورده

 28. دکمه ctrl+0 رو بزنید

 29. همه تعریف کردن من میخواهم بگم بد بود می دونی چرا چون که یک موضوع مهم را نگفتی اگه می خوای بدونی یک ایمیل بفرست

 30. حیف که لینک دانلود همه ی آموزش ها غیر فعاله یا بهتر بگم فیلتره اگه میشه به ایمیلم بفرستید

  با تشکر

 31. سلام ممنون خیلی خوب بود فقط ی مشکلی هست من ی پارتیشن ساختم اما زمانی که چیزی کپی میکنم پنجره disk cleanup میاد چیکار کنم؟

 32. احتمالاً فضای یکی از درایو های شما بسیار کمه… بایستی فضای بیشتری برای اون پارتیشن محیا کنید

 33. اموزش پاربیشن مجیک خیلی خوب بود.ممنون.

 34. سلام
  پارتیشن مجیک هنگام نصب error میده .

یک نظر بگذارید

شما می بایست وارد شوید برای ارسال یک نظر